Niejawne posiedzenia wcale nie tak częste i łatwe...
... bo to przewodniczący, a nie strony czy pełnomocnik decyduje o formie rozprawy.
Łamy pism, dodatków i portali piszących o prawie od kilku tygodni rozgrzewa nowelizacja ustawy antycovidowej z 28 maja 2021 r. (DzU z 2021 r., poz. 1090). Według jej krytyków rażąco łamie zasadę jawności i daje praktycznie niczym nieograniczoną możliwość rozpoznawania spraw cywilnych na posiedzeniach niejawnych. Szczegółowa analiza nowego brzmienia art. 15zzs(1) pozwala stwierdzić, iż jest dokładnie odwrotnie. Prawidłowe stosowanie nowych rozwiązań bez wypaczania treści przepisu praktycznie wyeliminuje możliwość rozpoznania większości spraw na posiedzeniu niejawnym, oczywiście poza przypadkami określonymi w art. 15zzs(1), który nie został zmieniony.
Wcześniej był sprzeciw stron, ale przesłanki były szersze...
Porównanie przepisów dotychczasowych i nowych prowadzi do wniosku, że do 3 lipca 2021 r., kiedy weszły w życie zmiany (wprowadzone przez art. 4 ustawy z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.), mimo prawa stron do złożenia sprzeciwu sądowi znacznie łatwiej było rozpoznać sprawę na posiedzeniu niejawnym niż obecnie.
Artykuł 15zzs(1) ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przewidywał, że przewodniczący może zarządzić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta